Про місто

Історична довідка

Постійне поселення на місці нинішньої Олександрії з’явилося в першій половині 18 ст. Це був хутір Усівка (Усиківка), який отримав свою назву за іменем землевласника Григорія Усика.

В книзі В.М. Кабузана «Заселение Новоросии. 1719-1858 г.г.» вказано, що після чергового перепису 1752 року серед 51 поселення, що вже існували в 40-50 рр. 18 ст. була й Усівка. В графі «Дата заснування» стоїть 1746 рік, а в 1752 році в Усівці нараховувалось 109 дворів. З утворенням у 1784 році Катеринославського намісництва в його складі було створено Олександрійський повіт із центром в поселенні Беча (Бечея) із перейменуванням його в Олександрію.

В 1759 році збудована перша православна церква імені Святителя Христова Миколая.

Початок 19 ст. для жителів краю ознаменувався тим, що за поданням Херсонського губернатора 14 березня 1806 року видано указ про відкриття Олександрійського повіту в складі Херсонської губернії. В 1806 році Олександрійський повіт складався з 5 волостей. Основними заняттями олександрійських міщан та жителів повіту в першій половині та середині 19 ст. були: землеробство, городництво та вирощування баштанних культур.

Економічному розвитку міста та повіту в другій половині 19 ст. сприяло будівництво та введення в дію залізничних ліній.

Перші навчальні заклади в нашому краї з’явилися в 1816 році. Це були повітове та приходське училища. Існували дві гімназії: жіноча з 1873 року та чоловіча з 1910 року.

В 1866 році до послуг населення повіту був один лікар та два служителя. В місті працювала лише одна лікарня на кілька ліжок. В 1901 році було збудовано приміщення лікарні на 100 ліжок.

У 80-х роках 19 ст. в Олександрії з’явився театр. У першому десятилітті 20 ст. в місті з’явився кінотеатр «Колизей». На початку 20 ст. в місті виходили газети «Известия Александрийского земства» та «Александрийский театральний листок». На початку століття в місті було кілька друкарень.

1917 рік був роком величезних соціальних потрясінь. Провінційній Олександрії не раз довелося пережити зміну влади. Остаточно радянська влада була встановлена в місті в березні 1920 року.

З перших днів Великої Вітчизняної війни жителі Олександрії піднялися на боротьбу з ворогом. 6 серпня 1941 року німецькі фашисти окупували Олександрію, встановивши так званий «новий порядок». Фашисти за час окупації знищили більше 2,5 тисяч єврейського населення, розстріляли 320 мирних жителів та більше 5,5 тис. військовополонених.

6 грудня 1943 року місто було звільнено від фашистів. Наказом Верховного Головнокомандуючого 11 військовим частинам, що відзначились при звільненні міста, було присвоєно найменування «Олександрійських».

У післявоєнний період населення міста поступово зростало. Головною причиною розвитку міста стала розробка буровугільних родовищ.

Протягом 1951-1971 років в Олександрії було побудовано 20 промислових підприємств, 9 із них – для видобутку бурого вугілля. Об’єднання «Олександріявугілля» було найбільшим в Україні. У 90-х роках 20 ст. серед Олександрійських машинобудівних підприємств особливо виділялися НВО «Етал», фірма «Віра-Сервіс», заводи «Поліграф техніка» та «Автоштамп».

 

Про молодь

Всеукраїнський турніру Олександрії

03.02.2020

З 30 січня – 1 лютого в Олександрії відбувся  VІІІ Всеукраїнський турнір з боксу, присвячений пам’яті колишнього мера міста  Олексія Омеляновича Скічка.

Понад 200 боксерів з різних куточків України та Республіки Молдови змагалися за першість. 30 вихованців ДЮСШ №2 мали змогу представити наше місто.

За результатами поєдинків 17 боксерів вибороли перемогу та призові місця у своїх вікових і вагових категоріях.
Серед них  Виноградова Тетяна, Арутюнян Ашот, Руденко Дмитро та Чернобривець Акім.

ІІ місце вибороли Губченко Олександр, Рубан Едуард, Колотуцький Дмитро, Саєнко Павло, Нерода Дмитро, Півторак Олександра, Федорченко Олександр і Коломієць Стів.

ІІІ місце посіли Кривко Назар, Гарькавий Богдан, Заболотній Володимир, Мілашенко Давид та Повстяний Максим.

Вагома частинка в здобутках спортсменів їтаких тренерів, як Юрій та Олег Грінери, Олександр Чорнобривець, Олександр Куц.

 

 

Олександрієць Акім Чорнобривець став майстром спорту України

21.02.2020

21 лютого міський голова С.К.Цапюк на сесії Олександрійської міської ради вручив посвідчення  Майстра спорту України олександрійцю  Акіму Чорнобривцю, який тренується у свого батька.

Степан Кирилович наголосив на тому, що майбутнє в таких людях, як наші спортсмени,які своїми досягненнями прославляють наше місто та державу. Побажав Чорнобривцю не зупинятись на досягнутому ,вдосконалювати свою майстерність та нових успіхів у спортивній кар’єрі.

 

Свою спортивну діяльність Чорнобривець Акім почав у 2009 році, є вихованцем Дитячо-юнацької спортивної школи №2.

Він є багаторазовим чемпіоном області, чемпіоном України з боксу (2014р.), бронзовим призером Чемпіонату України з боксу (2015р.) і є постійним учасником та переможцем Всеукраїнського турніру з боксу пам’яті О.Скічка. Був дворазовим бронзовим призером міжнародних турнірів, член суддівської колегії на турнірах серед дітей та молоді.

За результатами перемоги у відкритому чемпіонаті з боксу ФСТ Україна (місто Ужгород 2019 рік) Акіму присвоєно Майстра Спорту України з боксу.

 

Скрипаль Артур Чорний з Олександрії  увійшов до Молодіжного симфонічного оркестру України YsOU

28.02.2020

22-23 лютого в м. Києві проходив відбір кандидатів до  складу Молодіжного симфонічного оркестру YsOU.

Оксана Линів керівник музичного колективу і по сумісництву голосни диригент. Молодіжний оркестр об`єднує найкращих музикантів від 12 до 22 років з України та Німеччини.Велика кількість заявок надійшла від потенційних учасників.

Наш земляк Артур Чорний (викладач Світлана Городецька) пройшов прослуховування  в два етапи та виборов місце у цьому колективі.
За рішенням журі виборов почесне право приєднатися до складу Молодіжного симфонічного оркестру України YsOU.

 

 Армліфтинг в Олександрії

03.03.20

У Олександрії відбувся чемпіонат Всеукраїнської федерації армліфтингу, що вважається  відбірковим етапом на чемпіонат Європи.

Помірятись силами з’їхались спортсмени з усієї України та  10 спортсменів ГО »Сильна Олександрійщина».Переможці  які посіли перші місця, поїдуть на чемпіонат Європи, який відбудеться 28-29 березня в м. Харків. Один з встановлених рекордів України належить Олександрійцю Олексію Чижу, а вже в кінці березня в місті Харкові пройде чемпіонат Європи.

 

У місті відбувся чемпіонат з волейболу

03.03.2020

29 лютого та 1 березня в Олександрії пройшов чемпіонат області зволейболу серед дівчат.

Змагалися 5 команд:з  Кропивницького, Олександрії, Світловодська, Онуфріївського району та Бобринецької ОТГ.

За результатами запеклої боротьби І місце виборола команда Світловодська(тренер Ірина Горобець); ІІ місце – Олександрії (тренер Григорій Вечірко); ІІІ місце – Онуфріївського району (тренер Світлана Робота). Переможці та призери змагань були нагороджені грамотами управління освіти, науки, молоді та спорту Кіровоградської обласної державної адміністрації.

 

У Олександрії відбулися змагання з настільного тенісу

04.03.2020

3 березня в НВК «Олександрійський колегіум – спеціалізована школа» відбулись змагання з настільного тенісу.

Змагалися 6 команд: НВК «Олександрійський колегіум-спеціалізована школа», КВНЗ «Олександрійський педагогічний коледж ім. В.О.Сухомлинського», Аграрний коледж Білоцерківського національного університету, КВНЗ «Олександрійський медичний коледж», ДНЗ «Олександрійський професійний ліцей» та КВНЗ «Олександрійський коледж культури і мистецтв».

За результатами змагань І місце виборола команда КВНЗ «Олександрійський педагогічний коледж ім. В.О.Сухомлинського» (тренер Прожога В.І.) та НВК «Олександрійський колегіум-спеціалізована школа (тренер Михальчук В.Й.).
ІІ місце посів Олександрійський колледж Білоцерківського національного університету (тренер Вяла С.С.).

ІІІ місце отримав Олександрійський професійний ліцей (тренер Рахматуліна Н.Г.).

 

Оставьте первый комментарий

Отправить ответ

Ваш e-mail не будет опубликован.


*